Güvenlik Kamerası Ne işe Yarar? Güvenlik kamera sistemleri evimizin, işyerimizin, fabrikamızın, kamu kurumlarımızın güvenliğini sağlayabilmemiz için  kurulmuş olan  kapalı devre televizyon sistemi de denen nin diğer ismidir. Güvenlik kamera sistemleri günümüzde nin %70 kadarını oluşturmaktadır.

Güvenlik Kamera
Güvenlik Kamera

  ne işe yarar ne gibi faydası olur? Sorusuna gelince güvenliğimizin sağlanması , hırsızları caydırmak ; Hırsızlar genelde güvenliksiz korumasız yerleri tercih ederler , Olmuş yada olacak olay ve görüntüleri tesbit edip üst kolluk birimlerine kolaylık sağlamak, can ve mal güvenliğimizi tehdit eden unsurları minimuma indirebilmek için artık günümüz yaşantısında her evde, işyerinde ve kurumlarda neredeyse olması zorunlu bir hal almıştır. Günümüzde hırsızlık olayları ,silahlı olaylar gasp gibi sorunlar malesef aşırı şekilde artması sebebi ile artık her eve bir şart diyebiliriz. ( şahsen kendi evime bile yaptım olmak zorunda  ailemin güvenliğini sağlamak benimde görevim neticede ) Güvenlik Kamera Paket Fiyatları makalemizi inceleyerek fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Güvenlik kamera sistemi kurulumu günümüzde çok kolay duruma gelmiştir. Birçok firma sistemi paketleri oluşturmaktadır. Bu paketleri satın alabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz bile kolaylıkla sistem kurabilmeniz mümkün olabilmektedir.  Güvenlik kamera kurulumu kablolama , sistem montajı ve programlama (devreye alma) işlemlerinden meydana gelmektedir.
 Günümüzde güvenlik kamera sistemi dijital kayıt cihazlarının ip tabanlı olmasından dolayı uzaktan izlemesi sağlanmaktadır. Bu sebep ile  güvenlik kamera sistemlerimizi dünyanın her yerinden rahatlıkla izlenebilmektedir.  Hem bilgisayar üzerinden hemde akıllı android , ios işletim sistemli cep telefonları üzerinden kolaylıkla yapabilmemiz mümkün olmaktadır. ( Xemeye, Xemeye pro gibi yazılımlar ile )  Güvenlik kamera sisteminin tercih edilme nedenlerinden en önemlilerinden biride uzaktan kamera izleme , kontrol , yönetme  imkanları olması onu farklı kılar.
 Yine uzaktan ve canlı olarak izleme imkanı yanında güvenlik kamera sistemi kayıt cihazının içine takılan harddisk HDD sayesinde güvenlik kameralarının görüntülerini kaydetmemiz mümkün olmaktadır.  Bu kayıt süreleri içine takılan HDD nin kapasitesine göre değilmektedir. Günümüzde marka ve modele göre değişmekle birlikte CCTV güvenlik kamera sistemi kayıt cihazı içine ihtiyaç , kapasitenize ve bütçenize göre 250 gb,500 gb, 1 TB, 2 tb harddisk takılması mümkün olabilmektedir. Böylece ihtiyacınıza göre yada işletmenize göre kaç günlük kayıt alacağını diskin kapasitesine göre belirleyebiliriz. Örneğin 250 gb lık bir disk 3-4 gün kayıt alırken 500 gb lık 7-8 günlük alabiliyorken 1 tb lık bir disk 14 günlük rahat güvenlik kaydı saklayabilmektedir. Bankalar gibi kurumlar en az 6-8 tb lık diskler kullanmaktadırlar. Ayrıca yedekleme ünitesi kullanmaktadırlar. İhtiyaçlarınıza göre bu eksiklikler Haktanır Elektronik olarak sizlere karşılanmaktadır.
Haktanır Elektronik olarak , , konularında sizlere bir telefon kadar yakınız. Yöneticileriniz’den bina ve sitelerinize koruma amaçlı fiyat teklifi isteyerek olağanüstü toplantı yapıp karar alıp fiyat teklifi çeşitli firmalardan aldıktan sonra en son bizden alın aramızdaki fiyat farkını ve işçilik farkını görün bizi tercih edeceğinize eminiz. Şu an Türkiye’deki en uygun fiyatlarla kamera montajını bizler yapıyoruz.

kurulumunda dikkat edilecek hususlar

  • Kullanacağımız nın kaliteli olması sizlerin güvenliğini oldukça yüksek konuma getirecektir.
  • Yine kullanacağımız CCTV kablonun kaliteli olmalısı gerekir.
  • Mutlaka güvenlik kameralarını DVR cihaz ile kayıt etmesini sağlamanız gerekmektedir. Bilgisayara kayıt yapılan işlemler sizin güvenliğinizi risk altına sokacaktır.

Bunları biraz açmak gerekirse, öncelik olarak güvenlik kamera seçimine dikkat etmemiz gerekir. Malum piyasada oldukça ucuza satılan kameralar mevcut. Fakat bu kameraların çözünürlüğü, kalitesi oldukça düşük ve kalitesizdir. Hd olmasına dikkat edin ve minimum 1.3 mpixel ahd hd olmasına özen gösterin gece görüşlü led’li olması da sizin avantajınıza olacaktır.

Güvenliğinizi üst seviyede tutumak istiyorsanız kaliteli kameraları tercih etmeniz gerekmektedir.

Kullanacağımız kablonun kalitesi de oldukça önemli rol oynamaktadır, kablo ne kadar kaliteli olursa görüntü taşıma sırasındaki yaşanacak bozukluk, parazit ve dalgalanma gibi sorunlarda en az seviyeye inmiş olacaktır.

Diğer bir husus olan kayıt cihazı seçimidir. Bir çok kullanıcı ucuza kaçmak için güvenlik kamera kayıtlarını bilgisayarına kayıt etmek ister. Fakat bu çok yanlış bir seçimdir. En sağlıklı yöntem DVR cihaz içerisine kayıt yapılandır.

Bilgisayar 7/24 açık kalması gerekir, bilgisayar da bir arıza meydana geldiği zaman otomatik olarak kayıt duracağı için güvenliğiniz risk altına girecektir. Elektirik kesintilerini hesaba bile katmıyorum.

Fakat DVR cihazın arıza verme olasılığı bilgisayara karşı oldukça düşüktür. Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarınızı otomatik olarak açılmaz, ama DVR cihaz otomatik olarak çalışır ve kayıt yapmaya devam eder.

Tabi UPS kullanırsanız elektirik kesilse dahi, UPS den güç alarak cihaz çalışmaya devam eder. Benim önerim mutlaka UPS kullanmanız dan yana olacaktır. Kameralarınızı kurarken isteğinize özel ups sistemi güç kaynağını’da montaj ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir